Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - Albin i Gustaw - charakterystyka porównawcza

Albin i Gustaw ze „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry to świetny przykład na prawdziwość twierdzenia, że przeciwieństwa się przyciągają. Pomimo faktu, że mężczyźni różnią się właściwie wszystkim, są jednak najlepszymi przyjaciółmi.

Gustaw (Gucio) jest bohaterem bardzo dynamicznym (jego damskim odpowiednikiem jest Klara). O dynamizmie tym decyduje nie tylko jego enericzny charakter, lecz przede wszystkim zdolność do metamorfozy. Postać ukazana jest w momencie wielkiej przemiany światopoglądowej, podczas której z młodego hulaki i uwodziciela wykształca się mężczyzna dojrzały i konsekwentny. Przemiana ta następuje rzecz jasna z powodu miłości bohatera, która zmienia go nie do poznania.  Gucio charakteryzuje się pędem czynu, nieustającą chęcią do działania oraz umiejętnością podejmowiania własnych decyzji, których efekty zawsze bierze na siebie. Jest aktywistą, nieumiejącym trwać w bezczynności i zawsze biorącym swój los we własne ręce.

Albin stanowi jego przeciwieństwo. Jego postać to ironiczny atak wymierzony przez Fredrę w  romantycznych kochanków (model wyjątkowo w czasach współczesnych autorowi popularny). Albin jest personifikacją niezdecydowania i nadmiernej wrażliwości. Bez...

Podobne wypracowania