Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Don Kichot z La Manczy” - opowiadanie przedstawiające jedną z przygód Don Kichota Miguela de Cervantesa

Dawno temu, za górami, za lasami, w miejscowości o nazwie La Mancza, żył pewien szlachcic, który bardzo chciał zostać rycerzem. Przez wiele lat czytał o rycerskim fachu. Większość majątku wydał na księgi i zwoje, które opowiadały o przygodach stanu rycerskiego. W końcu nadszedł ów upragniony dzień i Don Kichot, bo tak było na imię rycerzowi, wyruszył w swą pierwszą podróż.

Rycerz na swym rumaku, któremu nadał imię Rosynant, trafił do obskurnego i plugawego zajazdu, należącego do nieuczciwego gospodarza. Goście, którzy się w nim zatrzymali również nie byli doborowym towarzystwem. Byli to brudni mulnicy i również niezbyt czyste panny lekkich obyczajów, które towarzyszyły im w drodze do Sewilli.

Oczyma Don Kichota wszystko wyglądało inaczej. Widział wspaniały zamek z czterema wieżami sięgającymi nieba, który otaczała fosa, a jedyny drogą do niego był most zwodzony. Gospodarz jawił mu się jako kasztelan, mulnicy, jako rycerze, a panny lekkich obyczajów były damami dworu o białych dłoniach.

Kiedy goście gospody ujrzeli rycerza, na początku wzbudził w ich lęk, a następnie śmiech. Gospodarz bardzo szybko zorientował się w sytuacji. Starał się zachowywać dworskie maniery i...

Podobne wypracowania