Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komizm w „Tangu” Sławomira Mrożka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Tango” to dramat Sławomira Mrożka, napisany w 1964 roku, który przyniósł autorowi światową sławę i ułatwił karierę. Akcja sztuki toczy się współcześnie, w mieszkaniu kilkuosobowej rodziny. Prawie wszyscy domownicy wyznają nowoczesne, liberalne zasady, są zwolennikami wolności, także obyczajowej. Rodzina nie przestrzaga żadnych norm, co denerwuje najmłodszego z domowników, Artura. Postanawia zaprowadzić porządek i zmusić bliskich do przyjęcia tradycyjnych ról, związanych z ich wiekiem i statusem społecznym.

Telegraficzny skrót akcji sztuki sygnalizuje kilka warstw komizmu, z jakim mamy do czynienia w „Tangu”. Przede wszystkim, jest to komizm słowny, bohaterowie wypowiadają słowa zupełnie im nie odpowiadające. Na przykład babcia, uwielbiająca grę w karty, licytując, mówi: „Cztery piki skurczybyki”, „Stomilu, dlaczegoś go spłodził” - do ojca Artura o jego synu. Podobnie odzywa się wuj Eugeniusz, także uczestnik karcianych potyczek. „Ja go brzdęk, a on mi pękł” - mówi starszy pan.

Innym rodzajem komizmu jest wygląd bohaterów. To, że nie przestrzegają oni żadnych reguł i czują się nader swobodnie, widać w ich strojach. Babcia ubrana jest jak nastolatka,...

Podobne wypracowania