Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - symbole, symbolizm, symbolika. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór pt.: „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” zapoczątkowuje nowy etap w twórczości Jana Kasprowicza. Wkracza on tym cyklem czterech sonetów w poetykę modernizmu. Udaje się poecie wykorzystać tutaj w mistrzowski sposób osiągnięcia symbolizmu oraz impresjonizmu.

Symbolizm to kierunek w sztuce posługujący się złożonym systemem przedstawień, pozwalających na wyrażenie złożonych uczuć, emocji, ukazanie ich wieloznaczności, niejasności. Symboliści nigdy nie wyrażali czegokolwiek wprost, bowiem ich najważniejszym postulatem była chęć wyrażenia tego, co niewyrażalne, próba znalezienia znaczeń ukrytych, niejasnych danego zjawiska. Te założenia przeniesione zostały również na grunt literatury. Tutaj ilość wariantów interpretacyjnych decydowała o reprezentatywności utworu, pokazywała wieloaspektowość dzieła, jego wewnętrzne skomplikowanie, niejednoznaczność. Tak właśnie jest w przypadku sonetów Kasprowicza. Poeta posługuje się w nich systemem symboli, które można odczytywać na wiele sposobów.

Na pierwszy rzut oka mamy do czynienie z utworem, jakich wiele w naszej poezji. To opis wspaniałej tatrzańskiej przyrody. Nad stawem, wśród traw rośnie krzak dzikiej róży,...

Podobne wypracowania