Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - charakterystyka Andrzeja Radka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Radek to jeden z głównych bohaterów „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Podobnie jak Marcin Borowicz, dorastając przebywa drogę przemiany. Sama droga Radka jest jednak odmienna – z syna chłopa i pośmiewiska dziedziców wyrasta na młodego, silnego i wykształconego mężczyznę.

Bieda, dziecinna swawola i praca przy pasieniu zwierząt – pod tym znakiem mija Andrzejowi dzieciństwo. Jest synem fornala, mieszka we wsi Pajęczyno, służy dziedzicom, ciężko acz niechętnie pracuje, dlatego też często bywa karany. Ma blond czuprynę i niebieskie oczy. Radek jako dziecko był niezwykle ruchliwy i dokuczliwy. W rodzinie i otoczeniu wsławił się zręczną grą aktorską; parodiował korepetytora – Antoniego Paluszkiewicza – co wywoływało salwy śmiechu i zyskiwało mu sympatię dworu. Pierwsza przemiana zachodzi w chłopcu, gdy przedrzeźniany nauczyciel pokazuje mu atlas zoologiczny. Wówczas budzi się w Andrzeju ogromny głód wiedzy. Tak, jak wcześniej z uporem prześladował Paluszkiewicza, tak teraz – zapatrzony w niego – oddaje się nauce. Z zapałem uczy się, zaniedbując obowiązki w gospodarstwie, ściągając na siebie gniew ojca i lamenty matki. Uczniem jest niezwykle pojętnym i zdolnym, po roku umie czytać i...

Podobne wypracowania