Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Mendel Gdański” - charakterystyka zegarmistrza. Postawa zegarmistrza wobec Żydów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zegarmistrz, jeden z bohaterów noweli Marii Konopnickiej „Mendel Gdański”, to postać niesympatyczna i nieżyczliwa. Już sam wygląd mężczyzny świadczy o nim źle – jest ubrany z niezbyt wyszukaną elegancją, pozuje na kogoś ważniejszego niż jest w rzeczywistości. Zegarmistrz szyderczo się śmieje i nie przyjmuje do wiadomości argumentów przedstawianych przez Mendla. Jedyna pozytywna rzecz, jaką można o nim powiedzieć, to to, że przychodzi ostrzec Żyda przed zapowiadanymi pogromami.

Zegarmistrz powtarza wszystkie obiegowe przesądy i opinie prezentowane przez Polaków wobec Żydów, co gorsza – nie próbuje nawet zweryfikować swoich sądów rozmawiając z Mendlem. Zdaniem mężczyzny wystarczającym powodem do bicia Żydów jest fakt, że są oni Żydami. Dla Mendla taki tok rozumowania jest nie do przyjęcia. Próbuje pojednawczo twierdzić, że może chodzi o złych Żydów, bo i tacy się trafiają, jak w każdej grupie społecznej i oczywiście należy ich karać. Ale nie, okazuje się, że dla zegarmistrza nie ma żadnej różnicy. Przytacza kolejne krzywdzące sądy – opinię, że Żydzi są w Polsce obcy, poza tym są materialistami, dla których liczą się tylko pieniądze oraz mają wiele dzieci. Słowa te świadczą...

Podobne wypracowania