Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” - charakterystyka Marty

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rąćki – tili... Nóziećki – tili... Malusieńka - tili...” - tak mała Krysia Wańkowiczówna pokazywała, na rozstawionych paluszkach, rozmiary swojej nowo narodzonej siostrzyczki Marty. Przezwisko „Tili” przylgnęło do Marty i było przez rodzinę używane częściej niż jej prawdziwe imię. Marta Wańkowiczówna to młodsza córka Melchiora Wańkowicza i bohaterka jego autobiograficznej powieści pt.: „Ziele na kraterze”.

Tili urodziła się w Jerce, w posiadłości dzierżawionej przez brata Melchiora Wańkowicza - Tola. Pierwsze pół roku życia spędziła na wsi. Po powrocie do Warszawy mieszkała wraz z rodziną w małym mieszkanku na ulicy Elektoralnej. Nie była ładnym dzieckiem, jednak nie miała na tym punkcie kompleksów. „Muszą być i ładne i brzydkie” mawiała.

Była bardzo rezolutnym i odważnym dzieckiem. Kiedy miała trzy lata oświadczyła, że jedzie na wieś. Ubrała się, spakowała kapciuszki, pożegnała się z mamą i babcią i wyszła. Służąca dogoniła ją w momencie, gdy prawie udało jej się przekonać woźnicę, by zawiózł ją na stację.

Tili od najmłodszych lat była optymistką. We wszystkim widziała dobre strony. Chętnie brała udział w wyprawach organizowanych przez ojca. Jej...

Podobne wypracowania