Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Wiatr od morza” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść historyczna Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza” (1922) zapewniła autorowi państwową nagrodę literacką. Dzieło to ma dość specyficzny charakter, ponieważ stanowi zapis dziejów Polski od czasów plemion Słowiańskich do epoki współczesnej autorowi. Historia ta jest oczywiście silnie zbeletryzowana. W początkowej części powieści w dużej mierze opiera się na mitach, legendach i podaniach.

Utwór podzielony jest na osiemnaście rozdziałów, spośród których niemalże każdy opowiada o istotnych wydarzeniach lub postaciach z historii Polski. Kunszt autora pozwala mu na dopasowanie stylistyki językowej do poszczególnych epok i historii, czasem wręcz zmienia się w gwarę, gdy wkłada go autor w usta opowiadających historie starców czy Kaszubów.

Wszystkie części książki połączone są jedną, bardzo szczególną postacią, przewijającą się przez powieść w mniej lub bardziej widoczny sposób. Jest to postać Smętka, którego scharakteryzujemy dalej.

Pierwszy rozdział książki opowiada o napadzie wikingów na wioskę słowiańskich osadników. Z wielką plastycznością opisuje autor nastrój ludzi Północy, którzy żeglują wiele dni i nocy w ciągłym...

Podobne wypracowania