Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - charakterystyka środowiska klerykowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Środowisko skupione wokół klerykowskiego gimnazjum w powieści Stefana Żeromskiego to krąg rusofilów, zdecydowanych służyć moskiewskiej władzy oraz zastraszonych Polaków poddających się narzuconym z zewnątrz regułom. Gimnazjum w Klerykowie to naturalnie także uczniowie – tych również można podzielić na fascynatów Rosji i wytrwałych patriotów, choć z czasem podział ten ulegnie przesunięciu.

Do grupy rodowitych Rosjan oraz tych, którzy wyraźnie sympatyzują z zaborcą, należy zaliczyć inspektora Zabielskiego, dyrektora Kriestoobriadnikowa, rusycystę Ozjerskija oraz Majewskiego. Polacy, którzy pracują dla rusyfikatorów wbrew swoim wewnętrznym przekonaniom, to: profesor Leim, polonista Sztetter, profesor Nogacki. Patriotą od początku do końca można, spośród uczniów, nazwać Bernarda Zygiera i Andrzeja Radka, pozostali chłopcy zaś, w tym Marcin Borowicz, przechodzą przemianę z wiernych, bo półświadomych potencjalnych Rosjan, w pełni świadomych obywateli Polski (mimo że nie istniała ona jako państwo).

Profesor Leim znaczył niegdyś wiele w środowisku naukowym, był najbardziej cenionym nauczycielem, dostawał pod opiekę najwyższe klasy z najzdolniejszymi uczniami. Uczył historii, łaciny...

Podobne wypracowania