Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw buntu - Bunt w literaturze - przykłady, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterowie literaccy bardzo często buntowali się przeciwko Bogu, innym ludziom, władzy czy ustanowionym normom społecznym. Jednak ich postawy różniły się od siebie, bo każda z postaci miała swój własny sposób na zmianę nieakceptowanej rzeczywistości.
   
Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa. Kreon, władca Teb zabronił jej pochowania brata, który zginął w walce. Uważał bowiem, że Polinik jest zdrajcą. Bohaterka postanowiła jednak urządzić bratu pochówek, bo jej zdaniem był to obowiązek moralny i religijny. W ten sposób zbuntowała się przeciwko Kreonowi, który reprezentował władzę ziemską. Za swoje nieposłuszeństwo została skazana na śmierć. Nie chcąc czekać na ostatnie chwile, popełniła samobójstwo. Do dziś Antygona uznawana jest za osobę, która zbuntowała się przeciwko władzy, ponieważ broniła swoich racji i przekonań.
   
Prometeusz to bohater mitologii greckiej, który według wierzeń uważany jest za twórcę człowieka. Mężczyzna nie był jednak zadowolony ze swojego dzieła. Jego człowiek był słaby i niezaradny życiowo. Prometeusz tak bardzo kochał ludzi, że postanowił im pomóc i nauczyć podstawowych umiejętności. Zakradł się do spichlerza...

Podobne wypracowania