Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Lalka” Bolesława Prusa może być obrazem współczesnego nam świata?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lalka” Bolesława Prusa, mimo iż jej akcja rozgrywa się w XIX wieku, jest historią uniwersalną, którą można bez problemu umieścić w każdej epoce, również we współczesnych nam czasach. Wiele tematów podjętych przez autora nie straciło na aktualności, a między społeczeństwem opisanym w powieści Prusa i współczesnym nam zauważamy wiele podobieństw. Szczególnie widoczna jest analogię pomiędzy trzema pokoleniami z „Lalki” Prusa, a trzema generacjami dzisiejszej Polski.

Nasi pradziadkowie i dziadkowie urodzili się w okresie wojennym lub powojennym. Walczyli o Polskę, odbudowywali ją własnymi rękami. Często byli biedni, nie mieli wielu środków do życia. Żyli w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) i byli zmuszani do szacunku dla panującego ustroju i władzy, do członkostwa w organizacjach młodzieżowych takich jak Socjalistyczny Związek Studentów Polskich czy Związek Harcerstwa Polskiego. Musieli zaakceptować robienie zakupów w sklepach za okazaniem kartek, mieszkanie w PGR-ach czy godzinę policyjną. Nasi dziadkowie, żyjący także w czasach współczesnych, w XXI wieku, często wracają do okresu swojej młodości i z sentymentem wspominają życie w PRL-u. Znajdują się w tej samej sytuacji,...

Podobne wypracowania