Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz społeczeństwa polskiego epoki oświecenia wyłaniający się z twórczości Ignacego Krasickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Krasicki żył w epoce oświecenia, propagującej idee rozumu, wiedzy i równości. Wiele z tych prądów dotarło także do Polski, w XVIII stuleciu osłabionej przez konflikty wewnętrzne, wyjątkowo mocną pozycję szlachty i słabość króla oraz zakusy mocarstw ościennych, Rosji, Prus i Austrii. By doprowadzić do jakichkolwiek zmian, należało rozpocząć głębokie reformy, z reformą edukacji na czele. Zadaniem oświeceniowych pisarzy i publicystów było nazwanie i opisanie problemów, z jakimi boryka się polskie społeczeństwo. Znakomicie w tej roli odnalazł się biskup Ignacy Krasicki, nazywany księciem polskich poetów.

Już w bajkach, pisanych na początku swojej kariery poetyckiej, dał się poznać jako bystry obserwator i autor ciekawych spostrzeżeń. W utworze „Malarze” opisał dwóch artystów, z których jeden miał doskonałe umiejętności a drugi malował źle i mało. Jednak ten drugi zarabiał więcej, bo malował nie podobne do modeli, lecz piękniejsze twarze. Ludzie lubią myśleć o sobie, że są piękniejsi niż w rzeczywistości - daje do zrozumienia poeta. „Ptaszki w klatce” to opowieść o młodym czyżyku, który nie rozumie dlaczego stary czyżyk płacze, bo urodził się już w niewoli i nie wie, na czym...

Podobne wypracowania