Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Mendel Gdański” - problematyka noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W jednej z najbardziej znanych nowel literatury polskiej – „Mendlu Gdańskim” – Maria Konopnicka porusza bardzo ówcześnie palącą i omawianą przez pozytywistów kwestię żydowską.

Historia 67-letniego Mendla i jego jedynego wnuka Kubusia ukazuje antysemickie nastroje panujące w końcu XIX wieku. Człowiek, który całe swoje życie przeżył jako uczciwy obywatel i dobry człowiek, cieszący się sympatią sąsiadów i szacunkiem w mieście, nagle staje się wrogiem Polaków, którego należy się pozbyć.

Autorka przybliża poruszający problem asymilacji ludzi obcego pochodzenia na terenie Polski. Główny bohater, dla którego ta ziemia znana od dzieciństwa i ukochana całym sercem, przeżywa wielką tragedię, gdy przekonuje się, że uważany jest za Żyda, który zagraża swą obcością narodowi. Nie może pojąć, że ci, obok których mieszkał przez wiele lat, teraz odwracają się od niego. 

Imię Mendel jakie otrzymał od rodziców, oznacza, iż urodził się jako piętnaste dziecko, w nazwisku Gdański natomiast wyraża się wielkie uczucie, jakim zapałali jego rodzice do ziemi polskiej, którą wybrali na dom dla siebie i swoich dzieci. Takie też uczucie przekazali m.in. Mendlowi, dla...

Podobne wypracowania