Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Mendel Gdański” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem noweli jest tytułowy Mendel Gdański. Pochodzi co prawda z rodziny żydowskiej, ale jego domem, ojczyzną i jedynym miejscem na ziemi, które zna i kocha jest Polska. Ma 67 lat i od zawsze cieszył się doskonałymi relacjami ze swoimi sąsiadami. Mendel prowadząc zakład introligatorski, pracuje uczciwie na utrzymanie siebie i swego jedynego wnuka, Kubusia, syna jego córki. Jest bardzo szanowany przez wszystkich za swą dobroć, spokojne usposobienie i życzliwość wobec wszystkich. Starzec jednak zostaje przez tłum miejski, który w ślepej furii prze, by pozbyć się Żydów, odarty ze wszelkich złudzeń, że jest jednym z nich. 

Czujący się Polakiem, który serce oddał temu krajowi, zostaje na zawsze głęboko zraniony i jego miłość do duchowej ojczyzny umiera. Mendel Gdański jest człowiekiem bardzo dumnym i odważnym. Nie ukrywa swego pochodzenia w obawie przed bandytami, którzy mogą zrobić krzywdę jemu lub Kubie. Wnukowi, który uciekał przez chuliganem drwiącym z jego żydostwa, tłumaczy, żeby wysoko nosił głowę i za nic nie wstydził tego kim jest. 

Kuba jest wnuczkiem Mendla i uczniem szkoły w miasteczku. Jest spokojnym i dobrym dzieckiem. Bardzo kocha dziadka, który jest jedynym jego opiekunem...

Podobne wypracowania