Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Jądro ciemności” - bohaterowie. Charakterystyka

Charlie Marlow to marynarz, którego wielką pasją od najmłodszych lat było żeglowanie i poznawanie nowych lądów. Chciał opłynąć ziemię i zwiedzić tereny, które nie były lepiej znane innym podróżnikom. Jest on kapitanem na parowcu, który ma płynąć po wodach rzeki Kongo. Podczas podróży opowiada znajdującym się na pokładzie pasażerom o przygodach, które były jego udziałem. Marlow to prawdziwy wilk morski – najlepiej czujący się jako samotnik, odważny, wytrwały, doskonały obserwator, bardzo doświadczony życiowo i mądry człowiek.

Zetknięcie z piekłem jakie zgotowali ludności Konga Europejczycy, jest dla bohatera bardzo ciężkie. Nie był w stanie ogarnąć ogromnego zła, które się tam panoszyło. Jego ucieczką od postradania zmysłów podczas trzymiesięcznego przymusowego pobytu w jądrze ciemności, była praca przy naprawie uszkodzonego parowca. Brzydził się kłamstwem i ludźmi, którzy oszukiwali. Był bardzo wymagający dla siebie i innych ludzi.

Nazwisko Kutza oznacza po niemiecku „krótki”, co odpowiada jego życiu i postepowaniu. Jest to osoba owiana legendą. Marlow poznaje go najpierw z różnych relacji innych osób, w których jawie się różnie, ale na pewno jako postać wybitna i nieprzeciętna. Ludzkie opowieści uczyniły z niego nadczłowieka, wielkiego kolonizatora, którego talent i umiejętności były niemal mityczne. Podbijając dziki i nietknięty białą stopą ląd, samozwańczo mianował się jego naczelnikiem, osobą najważniejszą, która ma prawo decydować o wszystkich sprawach i ludziach. Pod jego przywództwem ludność afrykańska staje się niewolnikiem, traktowanym jak zwierzęta pociągowe i skazywana na zatracenie. Kolonizatorzy z wodzem na czele dopuszczali się najgorszych, niehumanitarnych czynów. Kurtz trawiony jest chorobą i szaleństwem, gdy odnajduje go Marlow. I chociaż jego kontakt z rzeczywistością już prawie zanikł, to jednak promieniowała od niego nadal niesamowita charyzma.

Dyrektor stacji to również bardzo negatywny bohater. Jest chciwy i skorumpowany. Zanim został dyrektorem był zwykłym kupcem. Nie posiadał ani inteligencji, ani wykształcenia, ani zdolności. Swoja posadę zawdzięczał wręczanym łapówkom i kontaktom. Jego zadaniem była dystrybucja kości słoniowej i plądrowanie wiosek pod płaszczykiem krzewienia cywilizacji.  

Podobne wypracowania do Joseph Conrad „Jądro ciemności” - bohaterowie. Charakterystyka