Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Końskie nazwisko” – interpretacja, opracowanie opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównymi bohaterami opowiadania Antoniego Czechowa są: generał-major Alosza Bułdijew, generałowa i Iwan Jewsjeicz – ekonom generała.

Krótkie opowiadanie Czechowa „Końskie nazwisko” jest opowiadaniem humorystycznym. Generała Bułdijewa boli ząb. Próbuje on uśmierzyć ból wszystkim znanymi sobie domowymi sposobami, ale żadne działanie nie daje oczekiwanego rezultatu. Na propozycję wyrwania zęba reaguje gwałtowną odmową.

Kiedy ból staje się niemalże nie do zniesienia, pojawia się Iwan Jewsjeicz i opowiada generałowi o znanym sobie znachorze, dawnym urzędniku akcyzy, Jakowie Wasiljiczu. Znachor ten znany jest z „zamawiania” bolących zębów – jego sława wypływa z niesamowitej skuteczności. Wystarczy tylko wysłać depeszę oraz zapłatę, by ten „zamówił” ząb, który z całą pewnością przestanie zaraz boleć. Bułdijew początkowo nie chce wierzyć w prawdziwość tego sposobu, nazywa go szarlatanerią, lecz po błagalnych namowach ze strony żony zgadza się na wysłanie depeszy.

Problem polega na tym, że ekonom nie pamięta nazwiska znachora. Przypomina sobie jedynie, że nazwisko to było jakby „końskie”. Tutaj rozpętuje się prawdziwe pandemonium – Jewsjeicz próbuje...

Podobne wypracowania