Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Antek” - streszczenie skrótowe

Bolesław Prus, nowele Prusa, streszczenie, pozytywizm, literatura pozytywizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Antek” Bolesława Prusa to pozytywistyczna nowela podejmująca problematykę bytowania chłopskich dzieci w XIX w. Jest to historia kilkunastoletniego chłopca, który pomimo swoich intelektualnych predyspozycji pozbawiony został szansy na zrealizowanie własnych marzeń. To również zatrważający obraz wsi polskiej zamieszkiwanej przez nieoświeconych, zabobonnych i ubogich ludzi.

Akcja utworu rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej wsi leżącej w niewielkiej dolinie nad Wisłą. Głównym bohaterem noweli jest tytułowy Antek. Poznajemy chłopca już na początku utworu. Przez pierwsze dwa lata życia chłopiec spał w ,,niemalowanej kołysce”, którą później musiał odstąpić młodszej siostrze, Rozalce. Był bardzo żywym dzieckiem, ciekawym świata i nowości. W wieku pięciu lat wypasał już bydło. Nie wykonywał jednak tego zadania sumiennie, bardziej interesował go tajemniczy wiatrak znajdujący się po drugiej stronie Wisły. Zafascynował chłopca tak bardzo, że o niczym innym nie potrafił myśleć. Całymi dniami siedział i strugał swoje wiatraki.

Gdy miał dziesięć lat, Rozalia ciężko zachorowała. Matka chłopca wezwała znaną wiejską znachorkę, by uzdrowiła dziewczynkę. Ta nakazała włożyć Rozalię do pieca, by się wygrzała i by choroba z niej „wyszła”....

Podobne wypracowania