Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej” - charakterystyka Anieli Dulskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aniela Dulska to przede wszystkim matka – troskliwa, dbająca wychowanie dzieci według wyznawanych przez siebie wartości. Jest także właścicielką kamienicy, uczciwą i wyrozumiałą dla swoich lokatorów, o ile ci nie sprawiają większych problemów. Żoną jest również – przykładną i opiekuńczą, zaradną, przedsiębiorczą oraz oszczędną. I imię nosi piękne, implikujące anielskość jej charakteru, które mogłoby być idealnym odzwierciedleniem jej cnót, gdyby nie drugie dno kryjące się w nazwisku – Dulska.

Dulska to typowa mieszczanka. Dom urządza w stylu „burżuazyjnym” i dba o porządek (namiętnie ściera kurze, rozkazuje i wydaje polecenia służącym), sama zaś jest uosobieniem niedbalstwa. Na scenie pojawia się w papilotach, przybrudzonej kamizelce, podartej halce. Jedynie szlafrok ma jako taki, reprezentacyjny, więc ściąga go do sprzątania, żeby się nie zniszczył. Jest w średnim wieku, paraduje po domu na wpół roznegliżowana, ma antypatyczną, tłustą i nalaną twarz.

„Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe. Ja zawsze tak żyłam, ażeby nikt nie mógł powiedzieć, iż byłam powodem skandalu”...

Podobne wypracowania