Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy zgadzasz się z opinią, że łatwiej zmienić świat niż siebie? Uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do przykładów literackich: „Hamlet” (William Szekspir), „Kordian” (Juliusz Słowacki), Judym („Ludzie bezdomni” Stefan Żeromski), „Lord Jim” (Joseph Conr

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aby udzielić odpowiedzi na pytanie, czy łatwiej zmienić świat czy siebie, należy bliżej przyjrzeć się bohaterom literackim, których łączy idealistyczne podejście do świata i wielka chęć dokonania w nim pozytywnych zmian.

Bohater powieści Josepha Conrada pt.: „Lord Jim” to idealista, kierujący się honorem. O tym, że chce czynić świat dobrym i przyjaznym świadczy jego pobyt na Patusanie. Sam też jest niezmiernie wymagający względem siebie. Mając świadomość, że każdy popełnia błędy, postanowił dać drugą szansę Brownowi i jego załodze, chcąc uniknąć przemocy. Nie przypuszczał, że zostanie zdradzony i dojdzie do rzezi mieszkańców Patusanu. Jim kierował się zatem dobrem, jednak paradoksalnie dobro nie było wynikiem jego postępowania.

Tomasz Judym to bohater powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Ludzie bezdomni”. Wywodzący się z biednej rodziny młodzieniec tylko dzięki wielkiemu poświęceniu i samozaparciu zdobył wykształcenie i zawód lekarza. By odwdzięczyć się za swój sukces, postanowił poświęcić życie pomocy biednym. Jego decyzja zawisła na włosku w momencie, gdy poznał Joannę. Wchodząc w coraz bliższe relacje z tą kobietą, zauważył, że oddala się od swojego posłannictwa. Dokonał więc wyboru - odrzucił ukochaną. Swoją...

Podobne wypracowania