Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy zgadzasz się z opinią, że łatwiej zmienić świat niż siebie? Uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do przykładów literackich: „Hamlet” (William Szekspir), „Kordian” (Juliusz Słowacki), Judym („Ludzie bezdomni” Stefan Żeromski), „Lord Jim” (Joseph Conr

Aby udzielić odpowiedzi na pytanie, czy łatwiej zmienić świat czy siebie, należy bliżej przyjrzeć się bohaterom literackim, których łączy idealistyczne podejście do świata i wielka chęć dokonania w nim pozytywnych zmian.

Bohater powieści Josepha Conrada pt.: „Lord Jim” to idealista, kierujący się honorem. O tym, że chce czynić świat dobrym i przyjaznym świadczy jego pobyt na Patusanie. Sam też jest niezmiernie wymagający względem siebie. Mając świadomość, że każdy popełnia błędy, postanowił dać drugą szansę Brownowi i jego załodze, chcąc uniknąć przemocy. Nie przypuszczał, że zostanie zdradzony i dojdzie do rzezi mieszkańców Patusanu. Jim kierował się zatem dobrem, jednak paradoksalnie dobro nie było wynikiem jego postępowania.

Tomasz Judym to bohater powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Ludzie bezdomni”. Wywodzący się z biednej rodziny młodzieniec tylko dzięki wielkiemu poświęceniu i samozaparciu zdobył wykształcenie i zawód lekarza. By odwdzięczyć się za swój sukces, postanowił poświęcić życie pomocy biednym. Jego decyzja zawisła na włosku w momencie, gdy poznał Joannę. Wchodząc w coraz bliższe relacje z tą kobietą, zauważył, że oddala się od swojego posłannictwa. Dokonał więc wyboru - odrzucił ukochaną. Swoją...

Podobne wypracowania