Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw śmierci - Śmierć jako motyw przewodni „Medalionów” Zofii Nałkowskiej. Opracowanie

Rzeczywistość wojenna zniekształca obraz świata, w którym żyją ludzie. Ład i harmonia (nawet pozorne) zostają zastąpiona wszechobecną śmiercią. Wśród świszczących kul, wybuchających bomb, człowiek musi pogodzić się z nieustannym towarzystwem zagłady. W „Medalionach” autorka opisała okrucieństwa jakie niesie ze sobą konflikt zbrojny. Czy za motyw przewodni tego dzieła można uznać śmierć?

W opowiadaniach Zofii Nałkowskiej ludzie giną setkami. Grupami trafiają do komór gazowych, są przewożeni pociągami w niesamowitym tłoku, grzebani w zbiorowych grobach. Ten wypaczony wojną obraz świata pełen jest martwych ciał, które ciężko rozpoznać. Te obrazy ukazują fakt, że śmierci tych ludzi został odebrany indywidualny aspekt.  W tym zagęszczeniu okrucieństwa i przemocy człowiek odchodzi prędko i anonimowo. Potem staje się jednym z tysiąca ciał, przez co może trafić do zbiorowej mogiły lub zostać przerobionym na mydło. Śmierć stanowi tło dla opisywanych wydarzeń. Jak pisze autorka: „zewsząd nadchodzą wiadomości o zgonach. Umarł P. w obozie, umarła K. na jakiejś małej stacji kolejowej (…) tyle jest wszędzie tej śmierci. W podziemiach kaplic cmentarnych trumny stoją rzędami i oczekują niejako w ogonku na czas pogrzebu.” Jest...

Podobne wypracowania