Thomas Stearns Eliot - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
T.S. Eliot urodził się 26 września 1888 roku w Saint Louis. Przyszedł na świat w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec był biznesmenem, który pracował w dużej firmie hydraulicznej. Natomiast matka realizowała się jako pracownica socjalna i amatorka poezji.
Eliot uczęszczał do Smith Academy. Zdobył tam gruntowne wykształcenie, uczył się łaciny, starożytnej greki, języka francuskiego i niemieckiego. Będąc uczniem tej szkoły, zaczął pisywać pierwsze wiersze. Utwór „Bajka dla biesiadników” został napisany, kiedy Eliot miał piętnaście lat i zaprezentowany pracownikom i uczniom Smith Academy. Potem uczęszczał do szkoły przygotowawczej, aż w końcu rozpoczął studia prawnicze na Harvardzie. Przez krótki okres był tam asystentem w katedrze filozofii i zainteresował się tą dziedziną wiedzy. W roku 1910 przeniósł się do Paryża, gdzie studiował filozofię na Sorbonie. Pobierał także nauki z kultury indyjskiej. Po latach otrzymał tytuł doktora Harvardu.
Eliot ożenił się w 1915 roku z Vivienne Haigh-Wood. Pisarz nie miał jednak czasu na spędzanie spokojnych chwil z żoną, ponieważ poświęcał się swojej karierze. Wówczas objął stanowisko wykładowcy w Birkbeck College oraz na Uniwersytecie w Londynie. Kochał nie tylko literaturę, ale także swoich uczniów. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w licznych szkołach i bez reszty poświęcał się swojej pedagogicznej misji. Później został pracownikiem jednego z londyńskich banków. Jednak najwięcej czasu przepracował w firmie wydawniczej Faber and Faber. Małżeństwo z pierwszą żoną okazało się nieudane, kobieta cierpiała na choroby psychiczne. W roku 1957 Eliot ponownie się ożenił.
T.S. Eliot był znakomitym pisarzem. Do jego największych dzieł należą między innymi: „Święty gaj”, „Ziemia jałowa”, „Podróż trzech króli”, „Marina” oraz „Popielec”. W 1948 roku pisarz zdobył Literacką Nagrodę Nobla. Pisał powieści, ale przede wszystkim wiersze, które drukowano głównie w czasopismach. Po latach jego utwory liryczne zostały zebrane w tomiki wierszy.
Eliot często chorował. Miał liczne problemy z płucami i oskrzelami, spowodowane prawdopodobnie uzależnieniem od tytoniu. Pisarz zmarł na rozedmę płuc w Londynie w roku 1965. Zgodnie z prośbą jego ciało poddano kremacji, a prochy przeniesiono do miejscowości, z której pochodzili przodkowie artysty.
Podobne wypracowania do Thomas Stearns Eliot - biografia, życiorys
- Henryk Sienkiewicz „Sachem” - charakterystyka Sachema
- Antoni Czechow „Końskie nazwisko” – interpretacja, opracowanie opowiadania
- Jan Kochanowski „O żywocie ludzkim” („Fraszki to wszystko”) - interpretacja i analiza fraszki
- Bolesław Prus „Antek” - streszczenie skrótowe
- Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej” - charakterystyka Anieli Dulskiej
- Opowiadanie o zimie
- Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - motyw wędrówki w „Podróżach Guliwera”. Opracowanie
- Czy zgadzasz się z opinią, że łatwiej zmienić świat niż siebie? Uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do przykładów literackich: „Hamlet” (William Szekspir), „Kordian” (Juliusz Słowacki), Judym („Ludzie bezdomni” Stefan Żeromski), „Lord Jim” (Joseph Conr
- Motyw śmierci - Śmierć jako motyw przewodni „Medalionów” Zofii Nałkowskiej. Opracowanie
- Adam Mickiewicz „Romantyczność” - interpretacja i analiza ballady
- Tadeusz Borowski „U nas w Auschwitzu” - opis bohaterów
- Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, Albert Camus „Dżuma” - Rieux i Edelman - ocena postaw lekarzy
- „Wenus z Milo” - opis rzeźby
- Antoni Czechow „Końskie nazwisko” - problematyka utworu
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II - Motyw buntu w „Dziadach” cz. II - opracowanie
- Przyjaźń w życiu i książkach - opracowanie tematu
- Molier „Świętoszek” jako dramat klasyczny - cechy
- Krzysztof Kamil Baczyński „Romantyczność” - interpretacja i analiza wiersza
- Edward Stachura - wiersze. Rozważania o życiu w poezji Edwarda Stachury
- William Szekspir „Makbet” - Rola czarownic w „Makbecie” - opracowanie