Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Thomas Stearns Eliot - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

T.S. Eliot urodził się 26 września 1888 roku w Saint Louis. Przyszedł na świat w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec był biznesmenem, który pracował w dużej firmie hydraulicznej. Natomiast matka realizowała się jako pracownica socjalna i amatorka poezji.

Eliot uczęszczał do Smith Academy. Zdobył tam gruntowne wykształcenie, uczył się łaciny, starożytnej greki, języka francuskiego i niemieckiego. Będąc uczniem tej szkoły, zaczął pisywać pierwsze wiersze. Utwór „Bajka dla biesiadników” został napisany, kiedy Eliot miał piętnaście lat i zaprezentowany pracownikom i uczniom Smith Academy. Potem uczęszczał do szkoły przygotowawczej, aż w końcu rozpoczął studia prawnicze na Harvardzie. Przez krótki okres był tam asystentem w katedrze filozofii i zainteresował się tą dziedziną wiedzy. W roku 1910 przeniósł się do Paryża, gdzie studiował filozofię na Sorbonie. Pobierał także nauki z kultury indyjskiej. Po latach otrzymał tytuł doktora Harvardu.

Eliot ożenił się w 1915 roku z Vivienne Haigh-Wood. Pisarz nie miał jednak czasu na spędzanie spokojnych chwil z żoną, ponieważ poświęcał się swojej karierze. Wówczas objął stanowisko wykładowcy w Birkbeck College oraz na Uniwersytecie w Londynie. Kochał nie tylko literaturę,...

Podobne wypracowania