Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „U nas w Auschwitzu” - opis bohaterów

„U nas w Auschwitzu” to jedno z opowiadań Tadeusza Borowskiego, w których autor podejmuje się zadania, jakim jest przedstawienie rzeczywistości panującej w obozach koncentracyjnych. Warunki te wpływały destrukcyjnie na kolejne osoby im poddane. Przyjrzyjmy się najważniejszym bohaterom tej historii i zastanówmy się, jak bardzo głęboka okazała się ich dehumanizacja.

Głównym bohaterem, a zarazem narratorem jest Tadek. Wraz z grupą towarzyszy udaje się on do Auschwitz, aby poznać podstawowe zasady niesienia pomocy chorym i cierpiącym. Jest to człowiek jakby zupełnie niepasujący do przedstawionej wizji świata. Stara się pomagać innym, nie jest rozmiłowany w okrucieństwach, interesuje się kulturą i sztuką (chciałby udać się do biblioteki, podsłuchuje koncertu). Tezę taką możemy wysunąć także z opowieści o jego wcześniejszym życiu. Przecież lubił i znał filozofię Platona, mitologię oraz dorobek kultury antyku. Oczywiście wszystko to zostało wypaczone przez pobyt w obozie. Wartości straciły swoje znaczenie, wszystko stało się niczym wobec nowej rzeczywistości.

Tadek nie jest typowym więźniem, należy do grupy uprzywilejowanych. Być może dlatego wciąż nie stracił elementarnego współczucia i empatii względem innych więźniów. Nadal...

Podobne wypracowania