Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Końskie nazwisko” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Humorystyczny utwór Czechowa „Końskie nazwisko” posiada pewien wymiar dydaktyczny. Jest on oczywiście tekstem, który bawi przede wszystkim bezsensem zastosowanych przez bohaterów rozwiązań, lecz bezsens ten ma również za zadanie ukazać i naświetlić pewne zachowania ludzkie, charakterystyczne dla wielu z nas.

Generał-major Bułdijew jest przykładem człowieka odważnego, lecz jak gdyby „podszytego” tchórzostwem. Jest oficerem. Zdawać by się mogło, że ból zęba nie powinien być dla niego problemem nie do rozwiązania. Okazuje się, że małe niedogodności życia są często trudniejsze do przezwyciężenia aniżeli sytuacje wymagające prawdziwego bohaterstwa.

Bułdijew ośmiesza się, gdy zgadza się na leczenie w niekonwencjonalny sposób (w który sam nie wierzy), byle tylko uniknąć bólu związanego z usuwaniem zęba. Jest on człowiekiem, który nie potrafi zniwelować bólu w sposób drastyzny, aczkolwiek skuteczny. Woli spędzić długie godziny w cierpieniu, próbując wymyślić „końskie nazwisko” niż wezwać doktora i pozbyć się niewygody.

Iwan Jewsjeicz jest z kolei przykładem człowieka, który tak mocno koncentruje się na zagadnieniu, że przestaje odbierać...

Podobne wypracowania