Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II - Motyw buntu w „Dziadach” cz. II - opracowanie

Motyw buntu był bardzo często wykorzystywany w literaturze. Wykorzystał go również sam Adam Mickiewicz we wszystkich częściach „Dziadów”. Wątek ten odnajdujemy także w II części „Dziadów”, która chyba najbardziej z pozostałych jego dzieł czerpie inspiracje z ludowych obrzędów.

W tej części „Dziadów” najbardziej przeciwko swemu złemu losowi buntują się zjawy pojawiające się na obrzędzie. Całemu przedsięwzięciu przewodniczy Guślarz, który to kolejno wywołuje poszczególne duchy.

Jako pierwsze pojawiają się duchy dwójki dzieci - Józia i Rózi. Są oni bardzo nieszczęśliwi i nie zgadzają się ze swym losem po śmierci. Nie mogą cieszyć się ze spokoju wiecznego, więc z tego powodu męczy ich trwoga o ich dalszą przeszłość. Proszą oni zebranych, aby podali im dwa ziarnka gorczycy, ponieważ Boska wola jest taka, iż:

„Kto nie doznał goryczy ni razu
Ten nie dozna słodyczy w niebie”.

Kiedy ich prośba zostaje spełniona zostają oni odesłani przez Guślarza. Drugą zjawą, która nie pogodziła się ze swym losem jest duch Złego Pana. Zjawia się również za sprawą wywołania go przez prowadzącego ten obrzęd. Znosi on niewiarygodne...

Podobne wypracowania