Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Stachura - wiersze. Rozważania o życiu w poezji Edwarda Stachury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Stachura urodził się w 1937 roku, zmarł tragicznie – w 1979 r. w Warszawie popełnił samobójstwo (była to już kolejna próba odebrania sobie życia). Stachura do czasów współczesnych żyje w pamięci czytelników jako wiecznie młody chłopiec z gitarą, niepokorny poeta, buntownik, samotnik, turysta i podróżnik. Pisząc utwory i śpiewając, zawsze przyciągał kobiety, które go uwielbiały. Jednocześnie Stachura nie potrafił pielęgnować więzów rodzinnych, szybko popadał w konflikty z bliskimi sobie osobami.

W swojej poezji Edward Stachura snuje egzystencjalne rozważania. Tematyka związana z życiem pojawia się często w jego utworach. W jednym z wierszy, zatytułowanym „Życie to nie teatr”, Stachura porównuje życie do teatru. W utworze ma miejsce skonfrontowanie dwóch postaw wobec życia: jeden z rozmówców uważa, że „życie to jest tylko kolorowa maskarada”. Drugi – przeciwnie – sądzi, że „życie to nie teatr”, albowiem rzeczywistość jest piękniejsza i jednocześnie bardziej bolesna niż teatralna scena. Stachura dowodzi w tym utworze, że osoba, która świadomie cały czas gra jakąś określoną rolę, nigdy nie otworzy przed drugim człowiekiem swojego...

Podobne wypracowania