Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Za co warto kochać życie?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyzwyczailiśmy się myśleć o życiu jako o wielkim i niepowtarzalnym darze. Tak traktuje je nasza kultura i cywilizacja, uznając je za najwyższą wartość. Ale dlaczego jest ono takim darem? Co sprawia, że warto jest żyć, a nawet kochać życie? To pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, każdy musi sam odnaleźć na nie odpowiedź. Szukamy jej, czasem nie zdając sobie z tego sprawy, poprzez dążenie do szczęścia. Podpowiedzi można też szukać w literaturze, która wskazuje kilka kierunków.

„W życiu piękne są tylko chwile”, jak mówią słowa popularnej piosenki. Za te chwile właśnie można je kochać. Ulotne momenty szczęścia, małych radości i wielkich uniesień. Powiew wiosny, szalony taniec, uścisk dłoni, zapach knowali – wszystko może być powodem do radości. Doskonale oddał to Szekspir w jednym z sonetów pisząc: „(...) trwaj chwilo jesteś piękna./ Nim noc się skończy i rozmyje złudzenia/ Cieszmy się, bo dane nam było coś poczuć/ Mimo strachu, że tak wiele do stracenia”. Te słowa mogłyby stać się mottem dla impresjonistów, pragnących zachować na wieczność chwile piękna i szczęścia.

Podobny zachwyt nad życiem przejawia się w poezji Jana Twardowskiego. Jego wiersze to często spostrzeżenia bacznego obserwatora...

Podobne wypracowania