Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Matka Joanna od aniołów” - charakterystyka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównymi postaciami opowiadania Iwaszkiewicza są ksiądz Józef Suryn i tytułowa matka Joanna.

Ksiądz Suryn jest człowiekiem, który znalazł się w bardzo nietypowej sytuacji. Ma za zadanie odprawić egzorcyzmy celem wypędzenia demonów, nawiedzających klasztor w miejscowości Ludyń. Postanawia podjąć się tej misji, ponieważ głęboko wierzy we wszechmoc i pomoc Boga.

Postać księdza jawi się przede wszystkim jako człowiek, który sam sobie zadaje trudne pytania natury filozoficznej i światopoglądowej. Bardzo chce - zarówno wobec ludzi jak i samego siebie - wydawać się człowiekiem bożym, silnym za sprawą swojej wiary. Jest on głęboko przejęty problemem istnienia zła w świecie, nie zdając sobie sprawy z faktu, że jest ono nieodłączną częścią istoty ludzkiej. Jest w pewnym sensie bardzo naiwny; nie zna prawideł, rządzących życiem. Źle interpretuje własne uczucia, dlatego nie rozpoznaje miłości i pożądania, które zaczyna w końcu odczuwać do matki Joanny. W swoim zaślepieniu chce za wszelką cenę uczynić z niej świętą - chce wziąć na siebie jej opętanie, czyni z siebie ofiarę dla demonów. Efektem tego wyrzeczenia staje się jego potworna zbrodnia - morderstwo na dwóch młodych chłopcach. Ksiądz Suryn nie dostrzega, że...

Podobne wypracowania