Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dorota Terakowska „Córka Czarownic” - problematyka powieści

„Córka Czarownic” to powieść fantastyczna, w której magia odgrywa bardzo ważną rolę. Okazuje się jednak, że poprzez ukazanie baśniowych, nierealnych zjawisk, autorka prezentuje prawdy o życiu każdego człowieka.

Książka przedstawia losy dziewczynki o imieniu Luelle. Na początku poznajemy ją jako dziecko, które wychowuje starsza kobieta. Bohaterka nic o sobie nie wie, nie zna swojej przyszłości. Żyje samotnie, w lesie ze swoją opiekunką. Co jakiś czas dziewczynka trafia pod opiekę do innej kobiety, czytelnik wie, iż są nimi czarownice. Każda z nich ma inne umiejętności i magiczne zdolności. Luelle musi uczyć się od nich tego, co kiedyś może jej się przydać w życiu. Każdego dnia czyta mądre księgi i słucha opowieści czarownic. Wraz z upływem czasu odkrywa, że wiedza, którą zdobywała jest jej potrzebna. Uczy się rozumieć świat przyrody, czytać w myślach a nawet poznaje gwiazdy.

Z każdym dniem dowiaduje się o sobie samej więcej i odkrywa własną tożsamość. Okazuje się, że ma bardzo ważne zadanie, ponieważ musi ocalić świat. Dawno temu na kraj najechali okrutni barbarzyńcy, Luelle musi zasiąść na tronie i wypełnić przeznaczenie. Dlatego też uczyła się wiele lat, zdobywała wiedzę i zmieniała opiekunki. W końcu była gotowa do odkrycia prawdy i zwycięstwa. Powieść wydaje się być jedynie magiczną, fantastyczną książką, która sprawia czytelnikowi rozrywkę. Myślę jednak, że Terakowska poprzez magiczne zjawiska ukazała ponadczasowe, uniwersalne prawdy o życiu ludzkim. Luelle może reprezentować każdego z nas.

Kiedy przychodzimy na świat nic o sobie nie wiemy, nie znamy swojej przyszłości, ani też przeszłości. Codziennie uczymy się czegoś nowego, zdobywamy wiedzę i doświadczenie. Odkrywamy, że świat ma wiele tajemnic i nigdy nie poznamy go do końca, bo taka jest istota naszego bytu.

Dzięki fantastycznej historii Terakowska pokazała proces wewnętrznego dojrzewania do dorosłego życia, samodzielności, odpowiedzialności i podejmowania decyzji. Luelle nauczyła się wiele, tak jak każdy z nas. Powieść opisuje ludzkie zmagania z losem i codzienną próbę stawania się lepszym, doskonalszym.

To zadziwiające, że poprzez magię autorka pokazała tak ważne problemy ludzkiej egzystencji. Powieść można zatem traktować zarówno jako przyjemną, nierealną lekturę, ale też jako wykładnik bytu człowieczego.

Podobne wypracowania do Dorota Terakowska „Córka Czarownic” - problematyka powieści