Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motywy kryminalne w literaturze. Omów temat na podstawie „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego i innych utworów literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw kryminalny to przesłanka, która powoduje, że ktoś popełnia zbrodnię. W większości powieści kryminalnych takim motywem jest chciwość, pragnienie zdobycia pieniędzy. Najbardziej znane dzieła literatury światowej, takie jak „Zbrodnia i kara”, opowiadają o morderstwach i popełniających je ludziach, starając się wniknąć w ich psychikę, sposób myślenia i motywy.

Rodion Raskolnikow, bohater „Zbrodni i kary”, zabija dla pieniędzy. Czy to jedyny motyw, jaki popycha go do zbrodni? Wcale nie. Młody człowiek żyje wizją istnienia specjalnej grupy wyjątkowych ludzi – do których zalicza także siebie – którzy mogą bezkarnie zdobywać się na czyny niemożliwe do zrobienia przez zwykłych śmiertelników. Raskolnikow snuje wyobrażenia o wybitnych jednostkach, które dokonywały wielkich odkryć i wielkich czynów, zmieniały świat burząc zastany porządek. Zdaniem studenta takie postępowanie można nazwać przestępstwem, bo niszczyli coś, co inni uważali za obowiązujące prawa, normy, przepisy i porządek. Tymczasem zwykle okazywało się, iż niszcząc – paradoksalnie – budowali.

Raskolnikow decyduje się zabić starą lichwiarkę, bo uważa ją za kogoś pośledniejszego gatunku, za przeszkodę stojącą na...

Podobne wypracowania