Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jednostka wobec zbiorowości – rozważ problem odwołując się do literatury dwu wybranych epok

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno w literaturze polskiej, jak i w zagranicznej znajdziemy jednostki wybitne, ponadprzeciętne, szlachetne, cierpiące za miliony. Nie jest im obojętny los zbiorowości – czy to mniejszej grupy, czy całego społeczeństwa. Są to często bohaterowie, którzy nie boją się poświęcić własnego szczęścia dla dobra ogółu, nawet za cenę życia. Na kartach literatury tej polskiej i tej zagranicznej znajdziemy mnóstwo przykładowych Prometeuszy swoich czasów, czy to lekarzy, czy społeczników (szczególnie w czasach pozytywizmu, kiedy największą wartością była praca u podstaw, czyli bezinteresowna pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali).  

Przykładem całkowitego oddania jednostki za wszystkich są dzieje Prometeusza. Był to półbóg. Widział jak jego ojciec – Zeus stwarzał ludzi. Bohater był zdania, że nowo wykreowane istoty powinny mieć dostęp do ognia. Ojciec bogów uważał natomiast, że ogień to przywilej boski. Prometeusz ukradł z Olimpu ogień, zaniósł go ludziom i nauczył ich panowania nad nim. Ponadto pokazał im, jak zacząć uprawiać ziemię oraz nauczył rzemiosła. Kiedy dowiedział się o tym Zeus, Prometeusz a karę został przykuty do skały, gdzie codziennie przylatywał sęp,...

Podobne wypracowania