Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miłość - siła destrukcyjna czy wartość nadająca sens życiu człowieka? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miłość, czy to siła destrukcyjna, czy też wartość nadająca sens życiu człowieka – jest to z pewnością uczucie, które zmienia wszystko i wszystkich. Od wieków, właściwie, od czasów, kiedy ziemię zamieszkuje człowiek, miłość jest swego rodzaju siłą, która motywuje go do życia. Malarze, pisarze, rzeźbiarze kolejnych epok czynią z miłości temat przewodni swoich dzieł.

Przykłady na to, jak te niezwykłe uczucie może zmienić losy różnych ludzi, możemy znaleźć na kartach niemal każdej książki. Miłość jako destrukcyjne uczucie widzimy w „Lalce” Bolesława Prusa. Główny bohater powieści – Stanisław Wokulski to bogacący się kupiec galanteryjny, który po żonie dziedziczy sklep. Pewnego razu w teatrze spotyka zubożałą szlachciankę – Izabelę Łęcką, w której z miejsca się zakochuje. Od tej pory wszystkie jego kroki podyktowane są wolą serca. Gromadzi majątek, zaczyna osaczać obiekt swoich westchnień, wkupuje się w łaski jej ukochanego ojca, stają się nawet dobrymi wspólnikami. 

Wokulski zbliża się do Izabeli na tyle, że zostaje przez nią przyjęty jako narzeczony. Niemniej jednak Łęcka to wyniosła panna, która gardzi Stanisławem, gdyż ten pochodzi z niższej warstwy społecznej....

Podobne wypracowania