Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miguel de Cervantes „Don Kichot z La Manczy” - problematyka książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść „Don Kichot z La Manchy” autorstwa hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa powstała w 1605 roku jako parodia romansów rycerskich. Autor, poprzez postać tytułowego bohatera starał się pokazać komizm książek zaliczanych do tego gatunku literackiego. Jednocześnie, pokazał pozytywną postać szalonego rycerza, walczącego o prawa i godność człowieka.

Powieść „Don Kichot z La Manchy” jest książką filozoficzno-obyczajową. Główny bohater jest szlachcicem, który pod wpływem licznych lektur popada w szaleństwo. Wydaje mu się, że jest – niczym bohater swoich ulubionych lektur – średniowiecznym rycerzem. Porzuca więc swoje dotychczasowe życie, wsiada na konia, którego nazywa Rosynant, wybiera sobie wśród wieśniaków damę serca i giermka. Wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód, zawsze gotowy jest nieść pomoc, zawsze odważny i zdecydowany przeciwstawiać się trudnej rzeczywistości.

Wędrówka Don Kichota oraz opisanie licznych perypetii bohatera stają się kanwą do opisania ówczesnej obyczajowości, tradycji i mentalności. Czytelnik wraz z bohaterem przemierza bezdroża i leśne trakty, zatrzymuje się w knajpach i spotyka różnorodne osobowości. Artyzm powieści polega właśnie...

Podobne wypracowania