Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

J. Słowacki „Kordian” - charakterystyka Kordiana

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kordian to tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego. Na początku utworu poznajemy go jako piętnastoletniego młodzieńca, który opowiada o swojej próbie samobójczej. Na modę tamtejszych czasów to bohater romantyczny, który był nieszczęśliwie zakochany w kilka lat od niego starszej kobiecie imieniem Laura. Chciał zakończyć swoje życie w iście romantyczny sposób, ale udało się go uratować. Po tym wydarzeniu na jego czole widnieje blizn, ślad po kuli. Bohatera spotykamy wśród przyrody, gdzie kontempluje nad swoim życiem, nad jego istotą i złożonością. Uwielbia naturę, tu czuje się jak wolny człowiek.

Kordian dużo filozofuje. Od razu daje się poznać jako człowiek niepokorny, zbuntowany przeciw zasadom, które ustanawiają ten system. Rozmyśla nad swoim potępieniem – w związku z próbą samobójczą. To nadwrażliwiec, którym miotają sprzeczne uczucia. W tym momencie nie jest w stanie powiedzieć, co chce ze sobą robić w życiu. Miłość do Laury przesłania mu cały świat, chociaż wie, że dla niej jest tylko młodszym bratem. Chce jak najszybciej położyć kres swojemu cierpieniu związanemu z nieszczęśliwym zakochaniem, dlatego chce się zabić. 

Bohater decyduje się wyruszyć w świat. Szuka swojego...

Podobne wypracowania