Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dramat romantyczny - cechy dramatu romantycznego na podstawie III części „Dziadów” Adama Mickiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dramat romantyczny to gatunek, który ukształtował się w znacznej mierze w oparciu o twórczość Szekspira. Angielski poeta zdecydowanie zerwał z klasycznym wzorcem dramatu, odchodząc od jego podstawowych wytycznych i wprowadzając do niego postaci fantastyczne oraz łącząc tragedię z elementami komedii i tworząc wnikliwe charakterystyki swych bohaterów.

Idąc w ślady Szekspira, romantycy odeszli od zasady trzech jedności, nie respektowali też reguły decorum oraz mimesis, charakterystycznych dla dramatu klasycznego. W dziełach Szekspira nowatorskim zabiegiem było wprowadzenie do tragedii scen humorystycznych. Romantycy nie tylko łączyli rodzaje dramatu, ale też rodzaje literackie. Dramat zawierał elementy liryczne i epickie. Stawał się przez to utworem nie tylko scenicznym, ale także przeznaczonym do czytania.

W „Dziadach” nie ma elementów komizmu, całość utrzymana jest w poważnym tonie, szczególnie III część, skupiona na martyrologii narodu polskiego. Za to łączenie rodzajów literackich widać wyraźnie. Obie improwizacje Konrada i widzenie księdza Piotra stanowią niemal odrębne działa poetyckie. Natomiast epizody, mówiące o martyrologii polskiej młodzieży, mają charakter epicki.

Dramat romantyczny określany...

Podobne wypracowania