Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Kameleon” - tragizm i komizm w opowiadaniu Czechowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Krótki utwór Antoniego Czechowa pt.: „Kameleon” zawiera gorzkie przesłanie skierowane do czytelnika-odbiorcy treści. Pod powierzchnią błahego wydarzenia kryje się ironiczna prawda o tym, jak traktowany jest przeciętny obywatel w carskiej Rosji przez osoby sprawujące władzę i egzekwujące prawo. „Kameleon” jest dla Czechowa okazją do pokazania nagiej prawdy, która niewielu się podoba, dla wielu osób jest po prostu niewygodna. Pisarz staje w obronie słabszych. W tym opowiadaniu używa komizmu i tragizmu jednocześnie, jest to udany zabieg pisarski.

Komiczna jest sama sytuacja, która sprowadziła wszystkich bohaterów na plac targowy. Oto szczeniak ugryzł złotnika Chriukina, bez żadnego powodu. Ten postanawia złapać psinę i jedyne, o czym wtedy myśli, to żeby dostać pieniądze za szkody wyrządzone przez zastraszone zwierzę: „Przepraszam wielmożnego pana, jestem człowiek pracujący... Mam delikatną robotę. Niech mi zapłacą, gdyż tym palcem może nawet z tydzień nie będę mógł ruszać... Tego nawet w ustawach nie ma, wasza wielmożność, żeby przez takie bydlę człowiek musiał cierpieć... Gdyby wszyscy zaczęli gryźć, to już lepiej nie żyć na tym świecie...”.

W ogóle cała postać Chriukina jest...

Podobne wypracowania