Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - sposób postrzegania wsi i chłopów przez inteligentów w „Weselu”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat napisany i wystawiony na deskach teatru krakowskiego w roku 1901. Wyspiański w swoim symbolistycznym dziele przedstawia wydarzenia, których sam był uczestnikiem. Chodzi tutaj mianowicie o ślub i wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Warto dodać, że niemal wszystkie autentyczne pierwowzory bohaterów dramatu obraziły się na dramaturga za napisanie według nich nieprawdy.

„Wesele” to wyraz przekonania o istniejącej wśród inteligencji mody na „wszystko, co wiejskie”. Moda ta nazywana była chłopomanią. Inteligencja przekonana była o tym, że chłopi wiodą beztroskie życie, pozbawione jakichkolwiek głębszych problemów, czy zmartwień. Uważano, że wieś jest czymś niezwykłym, potrzebnym. Istniała też moda na wyjeżdżanie na urlopy, czy wakacje właśnie na wieś, aby tam odpocząć, ochłonąć i zrelaksować się.

Miasto miało zapotrzebowanie na wieś. Ludzie pochodzący z wyższych, inteligenckich sfer, dopatrywali się tylko pozorów życia wiejskiego. Inteligenci nie dostrzegali prawdziwych kłopotów, z jakimi borykali się mieszkańcy podmiejskich miejscowości. Moda zobowiązywała do wiary w pozory, ale nie kazała wgryzać się w szczegóły. Tego typu...

Podobne wypracowania