Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Zmierzch” - streszczenie skrótowe opowiadania

„Zmierzch” Stefana Żeromskiego to opowiadanie, które przedstawia los chłopów, ich mentalność, podejście do życia. Opisując urywek życia rodziny Gibałów autor przekazał wiele istotnych treści na temat tej warstwy społecznej. Streśćmy pokrótce to dzieło.

Utwór rozpoczyna się pięknym, pełnym szczegółów opisem przyrody. Narrator w sposób iście liryczny ukazuje wiele barwnych detali. Możemy wywnioskować, że opisane wydarzenia mają miejsce w jesienny dzień, a raczej u jego schyłku. Przedstawiony zostaje barwny opis miejscowych bagien, które, jak się dowiadujemy, należały do dworu. Pierwszy dziedzic okazał się człowiekiem nieodpowiedzialnym. Zaprzepaścił całe dobra i skończył jako sprzedawca wody sodowej w Warszawie. Jego następca był zupełnym przeciwieństwem utracjusza. Posiadał plan zagospodarowania tego miejsca. Chciał założyć tutaj stawy, w których hodowane byłyby ryby. W tym celu nakazał wynajmować chłopów, by zajmowali się wybieraniem torfu.

Do tego zajęcia najął się Walek Gibała. Był chłopem bezrolnym, wcześniej był fornalem u poprzedniego dziedzica, jednak u obecnego się nie utrzymał, gdyż ten nie dość, że obniżył pensję, to jeszcze wszędzie tropił oszustwa (Walek podkradał...

Podobne wypracowania