Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Tych dwóch ludzi – ogień i woda” - tak można dwoma słowami opisać głównych bohaterów dramatu Aleksandra Fredry pt.: „Zemsta”. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek dzielą wspólnie jeden zamek. Posiadłość była kiedyś własnością brata Cześnika. Po jego śmierci odziedziczyła ją Klara, jego jedyna córka. Raptusiewicz podjął się opieki nad dziewczyną i zamkiem, ale ze względu na złą sytuację finansową, połowę zamku odsprzedał Rejentowi Milczkowi.

Aleksander Fredro przedstawił postacie głównych bohaterów na zasadzie kontrastu. Panowie różnią się miedzy sobą w każdym aspekcie: pod względem wyglądu, charakteru i zachowania. Dla podkreślenia głównych cech osobowości obu mężczyzn autor nadał im charakterystyczne nazwiska.

Cześnik Raptusiewicz jest mężczyzną wysokim, dobrze zbudowanym, krzepkim, zawsze elegancko, po szlachecku ubranym i pochodzącym z rodziny szlacheckiej. Na tym jednak kończy się wytworność Cześnika, który wypowiada się zawsze krótko, ma pospolite słownictwo, a w co drugie zdanie wplata swoje ulubione powiedzonko: „Mocium Panie”.

Cześnik żyje nienawiścią do swojego sąsiada. Jest zdolny do wszystkiego, żeby tylko dokuczyć Rejentowi....

Podobne wypracowania