Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fra Angelico „Sąd Ostateczny” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieło „Sąd Ostateczny” powstało w 1431 roku. Jest to kolejny obraz w twórczości malarza wczesnego renesansu, nawiązujące do motywów religijnych. Płótno stanowi artystyczną wizję piekła i Boskiego sądu ostatecznego.

Obraz ma skomplikowaną konstrukcję – pionowe i poziome linie dzielą do na kilka odrębnych części. Na krańcu prawej części obrazu Fra Angelico odmalował piekło. Przypomina ono ciemną, brązową pieczarę podzieloną na kilka poziomów. Znajdują się w nim nadzy ludzie, podzieleni według ciężkości swoich grzechów. Na samej górze znajdują się grzesznicy nakłuwani przez diabły widłami. Szyje niektórych oplatają węże. W tle widać płomienie ognia. Wszyscy ludzie mają duże, podkrążone czarnymi obwódkami oczy. Niżej, w lewej komorze pieczary, cierpią męki ludzie, którzy sami się okaleczają, odgryzają sobie fragmenty ciała, są pokrwawieni. W komorze obok, przy okrągłym stole, znajdują się grzesznicy męczeni wiecznym głodem. Na przedostatnim poziomie diabły żywcem gotują ludzi w ogromnym kotle. Na samym dnie pieczary siedzi sam diabeł przedstawiony jako ogromny, czarny, owłosiony stwór z rogami. Z jego ust wystają kawałki ludzkiego ciała.

Wizja piekła jest więc przerażająca –...

Podobne wypracowania