Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki, Jan Lechoń - „Grób Agamemnona” - analiza porównawcza dwóch tekstów poetyckich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Juliusz Słowacki napisał „Grób Agamemnona” w 1839 roku, po podróży do Ziemi Świętej. Będąc w Grecji, podziwiając zabytki starożytnej cywilizacji, poeta rozmyślał o losach swojego kraju pogrążonego w niewoli. Wiele lat później, po klęsce września 1939, Jan Lechoń nawiązuje do tego utworu, pisząc wiersz o takim samym tytule.

Wiersz Lechonia stanowi  wyraźne nawiązanie do utworu Słowackiego, zarówno do jego tematyki, okoliczności powstania, jak i formy i metaforyki. Współczesny poeta dostrzega analogię między sytuacją Polski w czasie rozbiorów, a jej położeniem po niemieckiej agresji, kiedy niepodległość kraju znów była zagrożona. Lechoń prowadzi swój wiersz równolegle do utworu romantycznego wieszcza. Podobnie jak on wychodzi od przywołania grobu Agamemnona, symbolu chwalebnego zwycięstwa i opłakiwanej śmierci. Jednak grobowiec przedstawiany przez współczesnego poetę nosi na sobie znamiona upływu czasu: „I rozkruszonych kolumn piach, / Grobowe płyty potrzaskane”. Na tę scenerię nakładają się obrazy śmierci i wojny.

Odwołania do metaforyki Słowackiego są obecne w całym wierszu Lechonia. Dzięki korespondencji ze słowami wieszcza tekst zawiera dodatkowe znaczenia. Krótka...

Podobne wypracowania