Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - groteska w utworze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

 „Balladyna” Juliusza Słowackiego to nie tylko opowieść o walce dobra ze złem z elementami baśniowymi, ale i ostro zarysowana groteska. W utworze znajdujemy cudaczność, karykaturalność, satyrę. Świat, jaki przedstawia nam autor jest niezwykle skomplikowany – zupełnie jak w rzeczywistości, tylko że ten przedstawiony przez poetę zdumiewa nierealnością, niemal abstrakcją.

Słownik terminów literackich mówi o grotesce, że jest to „kategoria estetyczna realizująca się w utworach plastycznych, muzycznych, filmowych, teatralnych i literackich, które wyróżniają się: (...) fantastyką, upodobaniem do form osobliwych, ekscentrycznych (...) i zdeformowanych, absurdalnością wynikłą z braku jednolitego systemu zasad rządzących światem przedstawionym i z równoczesnego wprowadzania rozmaitych, często sprzecznych porządków motywacyjnych, na przykład baśniowego i naturalistycznego, mitologicznego i satyrycznego (…)niejednolitością nastroju, przemieszaniem pierwiastków komizmu i tragizmu (…) prowokacyjnym nastawieniem wobec utrwalonej w świadomości społecznej zdroworozsądkowej wizji świata (…), niejednorodnością stylową, ostentacyjnie demonstrowaną  inwencją słowną”.

To wszystko...

Podobne wypracowania