Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant” - problematyka noweli

Janko Muzykant, Henryk Sienkiewicz, problematyka, literatura pozytywizmu, motyw dziecka w literaturze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Janko Muzykant” to niezwykle poruszająca pozytywistyczna nowela, przedstawiająca w wymowny sposób losy kilkunastoletniego chłopca, którego marzenia, talent i przyszłość zostały zniszczone i stłamszone w zarodku.

Ten krótki, jednowątkowy utwór zgodny jest z duchem epoki, w której powstał. Henryk Sienkiewicz – wybitny dziewiętnastowieczny powieściopisarz i nowelista – z całą stanowczością i bezkompromisowością obnaża wielką nędzę i żałosną egzystencję wiejskich rodzin. Nowela ma wyraźny dydaktyczny i moralizatorski wydźwięk, jednak zostaje on przefiltrowany przez bardzo wzruszającą i dramatyczną fabułę, dzięki czemu nie irytuje, a pobudza do refleksji i czynu.

Głównym bohaterem tej niewielkiej książeczki jest tytułowy Janek. Poznajemy jego krótkie życie od narodzin aż do tragicznej śmierci. Urodził się w małej, biednej wsi. Był niezwykle słabym i chorowitym dzieckiem, znachorki odbierające poród nie dawały mu żadnych szans na przeżycie. Jednak ku zdziwieniu wszystkich chłopiec przeżył. Zawsze był chudziutki, opalony, miał wydęty z głodu brzuch. Już w wieku ośmiu lat chodził pilnować bydła. Jednak był bardzo nierozgarnięty, zamyślony, pogrążony we własnych myślach i w swoim rozśpiewanym,...

Podobne wypracowania