Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - charakterystyka bohaterów książki

Książka Marka Twaina pod tytułem „Przygody Tomka Sawyera” opisuje szalone perypetie młodego bohatera o imieniu Tomek. W tej opowieści znajdziemy ciekawą galerię interesujących postaci, z których każda jest inna, jednocześnie będąc na tyle miła, że szybko zyskuje sympatię czytelników na całym świecie. Pierwszym i najbardziej wyróżniającym się bohaterem książki jest Tomek Sawyer - wieczny rozrabiaka i chuligan, ale chłopiec o gołębim sercu.

Tomek wychowywany był przez swoją ciotkę, gdyż jego rodzice zmarli, gdy był młodszy. Na początku poznajemy go z pośrednich opisów innych bohaterów. Uznawany jest on za największego wagarowicza w całej szkole. Niemniej jednak jest osobą o wielkim sprycie - szczególnie w sytuacjach, kiedy musi przechytrzyć swoją prostoduszną opiekunkę. Chłopak cieszy się opinią niepoprawnego urwisa, który lubi imponować innym. Uwielbia gwizdać, często ucieka ze szkoły, miga się przed wykonywaniem prac domowych. Bardzo szybko też wybucha gniewem - z byle powodu. Jest gotowy do bójki w każdej chwili. Jest porywczy, impulsywny.

Jego spryt jest tak ogromny, że jest w stanie odwrócić dosłownie wszystko na swoją stronę. Kiedy zostaje uziemiony za bójkę i za karę musi malować płot, wymyśla, że robienie takich rzeczy to przywilej, przez co wciąga inne dzieci do nużącej pracy i sam unika malowania. Jego przebiegłość doprowadza także do wyjaśnienia historii z morderstwem na cmentarzu i do doprowadzenia do osądu winnego całej zbrodni. Tym samym ratuje życie niewinnemu człowiekowi.

Kolejną równie ciekawą postacią jest Huckellbery Finn popularnie znany wszystkim jako Huck. Bohater ma opinię jeszcze większego łobuza od Tomka. Był synem alkoholika i podobno sprowadzał na złą drogę innych chłopaków. Dlatego też wszyscy rodzice zabraniali swoim pociechom spotykania się z nim. Przeklinał, palił tytoń, nie chodził w ogóle do szkoły. Nikt nie dbał o niego, więc całe dnie spędzał na leżeniu i wpatrywaniu się w obłoki. Często żuł słomę i nie troszczył się o swoje ubranie. Nosił wielki słomiany kapelusz, znoszone ubrania po dorosłych, o wiele za duże spodnie na szelkach, które u nogawek były tak ubłocone, że ledwie trzymały się samych spodni. Noce spędzał zwykle pod gołym niebem - spał w beczkach, nie chodził do kościoła. Kiedy odnalazł skarb i mógł ułożyć sobie życie - chodząc do szkoły, odmówił, gdyż najważniejsza była dla niczego niczym nieograniczona wolność. Pieniądze zostawił na koncie bankowym, a sam nadal zajmował się nicnierobieniem i kradzieżą pożywienia. Miał uciechę z tego, że nic nie przychodzi mu łatwo, a musi na to zarobić swoim sprytem.

Kolejną bohaterką jest Becky Thatcher. Becky to sympatyczna dziewczynka, córka Jeffa Thatcher, miejscowego polityka. Zawsze ubrana jest bardzo ładnie, nosi strojone sukienki z falbankami i wstążki we włosach. Jest pełna życia, radości i optymizmu. Nie lubi jednak, gdy ktoś zachodzi jej za skórę. Potrafi traktować Tomka (swojego ukochanego) tak, jakby go nie znała w ogóle. Umiejętnie też wzbudza zazdrość w głównym bohaterze. Udowadnia także, że potrafi zezwolić na niesprawiedliwość, kiedy widzi, kto rozlał atrament na podręcznik. Kiedy przypadkowo niszczy książkę nauczyciela i Tomek bierze na siebie odpowiedzialność za ten wypadek, Becky decyduje się wybaczyć wszystko ukochanemu i zapomnieć o gniewie.

Poza tym w powieści występują równie barwne postacie. Są to: ciotka Polly, która opiekuje się niesfornym rozrabiaką - prostoduszna i naiwna, ale szczerze kochająca małego łobuza. Joe Harper - naśladujący we wszystkim Tomka, jego przyjaciel i towarzysz zabaw w piratów. Indian Joe - prawdziwy morderca doktora Robinsona. Wszystkie te postacie składają się na wyjątkową książkę o przygodach bohaterów z Sankt Petersburga.

Podobne wypracowania do Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - charakterystyka bohaterów książki