Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Przybyszewski „Dzieci szatana” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Stanisława Przybyszewskiego pt.: ,,Dzieci szatana” jest uważana za pierwszą na gruncie polskim powieść satanistyczną. Została napisana w 1897 r. i miała być egzemplifikacją satanizmu we współczesności. Jest to historia grupki anarchistów, którzy działają zgodnie z wolą i życzeniem swojego ,,guru” - tajemniczego, demonicznego Gordona.

Bohaterowie: Ostap, Stefan Wroński, Hartman, Botko, Pola, Hela oraz Okonek działają pod wpływem manipulacji satanistycznego Gordona, nie znajdują jednak żadnego uzasadnienia dla swoich czynów, nie potrafią określić celu swoich działań. Gordon działa zaś pod wpływem wielkiej nienawiści, pała żądzą zemsty. W powieści nie mamy jasno zarysowanego miejsca oraz czasu utworu. Przestrzeń, kreowana przez pisarza jest nierzeczywista, urojona. Większość akcji rozgrywa się w domu Gordona, Ostapa, Wrońskiego, część zaś w okolicach ratusza i w domu burmistrza. To, co możemy powiedzieć na podstawie tekstu o głównym bohaterze, a więc o Gordonie to po pierwsze to, że gardzi Nietzschem, uważa go za ,,kłamliwego burżuazyjnego ideologa”, kpi z teorii Morusa, Kropotkina, Fouriera. Chce zniszczyć panujące stosunki społeczne, by na gruzach starego świata zbudować świat nowy. Kocha Helę, ale nie chce i nie...

Podobne wypracowania