Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bajka - cechy, rodzaje, opis. Bajka jako gatunek literacki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajkę tradycyjnie definiuje się jako klasyczny utwór literacki w formie opowiastki pisanej wierszem lub prozą zawierający fabułę. Zakończony morałem, wypowiedzianym wprost (często w formie aforyzmu) lub pośrednio. Gatunek może być nazywany także przypowieścią, powieścią lub alegorią. Bajki przyjmują formę epigramatyczną, zwięzłą (inspirowaną epigramatem stworzonym przez Simonidesa z Keos) oraz narracyjną (zawierającą rozbudowaną fabułę).                       

Gatunek bajki powstał już w starożytnej Grecji, gdzie motywy zwierzęce pojawiały się już w twórczości Hezjoda. Za twórcę bajki jednakże uważa się Ezopa, o którym mówi się, że pierwszy skompilował zbiór bajek zwierzęcych. W V w. p.n.e. pojawiło się określenie „bajki ezopowe” odnoszące się nie tylko do utworów przypisywanych Ezopowi, ale także charakterystycznego języka używanego przez autora. Historycy literatury nie znają natomiast zbyt wielu bajek powstałych w średniowieczu, gdyż wtedy zajmowano się głównie ich tłumaczeniami.                                

Epoką,...

Podobne wypracowania