Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „O dwu nogach Pana Cogito” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„O dwu Nogach Pana Cogito” to jeden z wierszy całego cyklu, w którym główną rolę odgrywa Pan Cogito, filozof, moralista, człowiek współczesny. Dwie nogi Pana Cogito można odczytać jako symbol dwoistej natury człowieka, w którym mieści się zarówno dobro jak i zło. Ale ta dwoistość dotyczy także sfery ducha i ciała. Człowiek rozdarty jest między tym, co przyziemne i konkretne, a marzeniem i ideą. Podobnie jak świat jest realny, namacalny, konkretny a za razem metafizyczny. Sprzeczność między tym, co przyziemne, a tym, co wzniosłe jest pozorna, ponieważ sfery te współistnieją ze sobą.
   
Wiersz biały, nieregularny mówi o tym, jak Pan Cogito idzie przez świat, „zataczając się lekko”. Różna długość wersów, brak rytmu podkreślają ten niemiarowy krok. Ta droga jest oczywiście alegorią życia. Życie ludzkie jako wędrówka to motyw w literaturze znany od dawna. Zbigniew Herbert wykorzystuje go, ale nadaje mu nowe znaczenie. Droga przez życie jest prozaicznym dreptaniem na dwóch nogach, trochę kulawym. Nie ma tu wielkich zmagań z przeszkodami, ale z nieustanna walka ze swoją słabością.

Konstrukcja wiersza oparta jest na zasadzie kontrastu między prawą i lewą...

Podobne wypracowania