Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw potopu w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw potopu bardzo często pojawiał się w literaturze. Uważam, że inspiracją było wydarzenie biblijne. Późniejsi artyści być może korzystali właśnie z dorobku największej z ksiąg.

Noe był bohaterem starotestamentowym. Czytając Biblię poznajemy go jako człowieka uczciwego i niezwykle wierzącego. Bóg był wówczas niezadowolony z mieszkających na ziemi ludzi. Zaczęli się oni buntować i zachowywać niegodnie. Stwórca postanowił ukarać ich za niegodziwość. Zdecydował, że najgorszą karą dla człowieka będzie potop, który zniszczy wszystko na swojej drodze. Noe wraz z rodziną mieli być jedynymi ludźmi zasługującymi na ocalenie. Pan bowiem docenił ich miłość i oddanie. Zadaniem mężczyzny było wybudowanie arki, która miała pełnić funkcję schronu. Noe zgromadził tam zapasy żywności oraz wszystkie gatunki zwierząt. W końcu Bóg zesłał zapowiedziany powódź. Wody zalały wszystko, z powierzchni ziemi zniknęły nawet najwyższe góry. Pozostali na lądzie ludzie nie uszli z życiem. Natomiast Noe wraz z bliskimi wzięli udział w tworzeniu nowego, lepszego świata.

Parafrazę przypowieści o wielkiej powodzi stworzył mistrz renesansu, Jan Kochanowski w swoim utworze zatytułowanym „Pieśń o potopie”. Tu także Noe jest...

Podobne wypracowania