Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Tezeuszu - streszczenie mitu o Tezeuszu

Tezeusz był wychowywany tylko przez matkę. Jego ojciec, Egeusz nakazał kobiecie, by ich syn, będąc już dorosły dźwignął pewien kamień, pod którym ukrył on miecz i sandały dla potomka.

Chłopiec wyrósł na silnego i dzielnego młodzieńca. Poznał Heraklesa, który przepowiedział mu wielką przyszłość. W końcu matka bohatera powiedziała mu o kamieniu, ten dźwignął go bez trudu i odnalazł rzeczy ukryte przez ojca. Po tym wydarzeniu wyruszył do Aten, aby odnaleźć ojca. Po drodze miał wiele przygód. Walczył ze Skironem, który zrzucał podróżnych ze skał, pokonał Sinnisa i Prokrustesa, mordujących ludzi dla zabawy. Kiedy dotarł do Aten spotkał budowniczych świątyni, którzy wyśmiewali jego delikatny wygląd. Nie mówiąc słowa, Tezeusz odczepił woły od wozu i cisnął nimi w mularzy. Wieść o odważnym nieznajomym rozeszła się po całym mieście. Gdy młodzieniec odnalazł ojca, ten nie ukrywał swojej radości. Aby pozyskać szacunek ludu bohater wybrał się na polowanie, gdzie pokonał strasznego byka a następnie popłynął na Kretę, by zabić bestię , mieszkająca w labiryncie. Minotaur był pół człowiekiem pół bykiem i żądał krwawych ofiar z ludzi. Tezeusz wszedł do jego labiryntu. Był spokojny o powrót, ponieważ księżniczka Ariadna dała mu kłębek nici, który bohater rozwinął w drodze, wiedział więc jak wrócić. Młodzieniec zabił Minotaura i odpłynął z Krety wraz z Ariadną.

Jednak ich miłość nie trwała długo. Podczas powrotu Tezeusz porzucił dziewczynę na wyspie Naksos. Sam powrócił do Aten, jednak przybijając do portu nie zmieniał żagla, a kiedy jego ojciec ujrzał jego czarny kolor, przekonany, że cała załoga zginęła, sam rzucił się do morza. Tezeusz objął władzę po ojcu i dokonał jednoczenia wszystkich rodów attyckich. Wprowadził także pierwszy ustrój republikański, zrzekając się swoich królewskich przywilejów. Chcąc podbić lud Amazonek wyruszył nad Morze Czarne. Tam porwał królową Antiopę, która urodziła mu syna, Hipolita. Ponownie ożenił się z Fedrą.

Nie była ona wierna mężowi i myśląc, że nie doczeka jego powrotu postanowiła ożenić się z Hipolitem. On jednak odrzucił zaloty macochy. Gdy Tezeusz powrócił, wierząc w kłamstwa żony o nielojalności syna, poprosił Posejdona o dokonanie zemsty. Na wieść o śmierci Hipolita, Fedra popełniła samobójstwo. Pewnego razu bohater został zaproszony na ślub swojego przyjaciela Pejritoosa. Podczas uroczystości doszło do walki między Tezeuszem i Pejritoosem a centaurami, w której zwyciężyli gospodarze. Gdy Bohater skończył pięćdziesiąt lat porwał ze Sparty Helenę, córkę Tyndareosa. Chciał ją wychować na dobrą żonę i umieścił w zamku. Ale jej bracia napadali na królestwo, podczas nieobecności Tezeusza. Władze Aten nakazały oddać Helenę, a bohatera wygnać z miasta. Bohater udał się na wyspę Skyros i tam spędził resztę swoich dni. Po latach wyrocznia delficka poradziła Ateńczykom odnaleźć kości Tezeusza. Uczynił to wódz Kimon, któremu grób wskazał orzeł. Szczątki przywieziono do Aten.

Podobne wypracowania do Mit o Tezeuszu - streszczenie mitu o Tezeuszu