Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Trembecki „Lew i mucha” - analiza i interpretacja bajki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór ten jest bardzo zabawny i pełen humoru, jednak ukazuje prawdy i zasady ponadczasowe. Autor wykorzystał zwierzęcych bohaterów, ale jego zamysłem było odwołanie się do spraw ludzkich.

Wiersz ten ma budowę ciągłą i zbudowany po części na zasadzie rozmowy pomiędzy muchą i lwem. Odnajdziemy tu także liczne opisy wyglądu zwierząt oraz ich zachowania. Zastosowano tu liczne rymy, które jednak nie są regularne. Utwór kończy się puentą -  morałem.

Bohaterami wiersza są lew i mucha. Ten pierwszy przedstawiony jest jako silnyi pewny siebie władca lasu, który niczego się nie boi. Gardzi muchą, ponieważ uważa ją za istotę brudną i słabą. Ale mucha ma o sobie wysokie mniemanie. Choć mała, potrafi być zwinna i zaradna. Bardzo chce udowodnić lwu, że nie jest nieporadna i dlatego postanawia mu dokuczyć. Lata wokół jego głowy, podszczypuje, kąsa i bzyczy. Doprowadza to lwa do szału, która zaczyna się rzucać i miotać. W żaden sposób nie potrafi odgonić muchy, która nieustannie gryzie go w coraz to nowe miejsca. Zdenerwowany władca lasu zaczyna wyć, co wzbudza strach w innych zwierzętach, które znajdują się niedaleko. Mucha pragnie dobitnie udowodnić lwu swoją siłę i niespodziewanie wkrada się do jego nozdrzy....

Podobne wypracowania