Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List miłosny w literaturze - charakterystyka gatunku na wybranych przykładach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

List miłosny pojawia się w literaturze wielokrotnie, jako wyraz odczuć i przeżyć postaci. Może on być wyznaniem miłosnym, tak jak ma to miejsce w przypadku listów Abelarda i Heloizy. Listy te są opisem przeżyć wewnętrznych kochanków, ale też swoistą rozprawą na temat miłości. Wyrażają ból rozstania i wynikającą z niego tęsknotę. Jednocześnie są zapewnieniem o trwałości uczucia i wyrazem troski o tę drugą osobę.

Listy miłosne mogą być też zapisem dojrzewania uczucia, począwszy od flirtu, skończywszy na głębokiej i prawdziwej miłości. Przykładem może być korespondencja pomiędzy Janem Sobieskim i Marysieńką. Powstanie tych listów także wiąże się z okresami rozstania pary, lecz w przeciwieństwie do Heloizy i Abelarda, każda rozłąka Jana i Marysieńki była pełna nadziei na ponowne spotkanie, mimo iż początkowo kochankowie również zmagali się z przeciwnościami. W większości listy te są – zgodnie z barokową konwencją romansu pasterskiego – szczegółową analizą własnych uczuć. Mają one jednak również wartość historyczną, gdyż zawierają zapis wydarzeń rozgrywających się w tamtym czasie oraz obyczajowości ówczesnego życia. W listach tych znajdziemy też niespotykane pseudonimy, bądź też szyfry, którymi kochankowie...

Podobne wypracowania